Zobacz jak wygląda nowe 10 złotych!

Zobacz jak wygląda nowe 10 złotych!

Zobacz jak wygląda nowe 10 złotych!

Narodowy Bank Polski wprowadził na rynek nowe monety kolekcjonerskie pod tytułem "Polska wolna i suwerenna", które są częścią serii "W Polskę wierzę". Moneta o nominale 10 zł wykonana jest ze srebra o próbie Ag 925, ma średnicę 32 mm i waży 14,14 g. Wydano 10 tys. sztuk tych monet, które można nabyć zarówno w placówkach banku centralnego, jak i w sklepie internetowym Kolekcjoner, w cenie 230 zł za sztukę.

Wygląd nowej monety 10-złotowej może być dla wielu osób zaskoczeniem. Rewers przedstawia chłopca i dziewczynkę z biało-czerwoną flagą, co zostało zaprojektowane w stylistyce dziecięcego rysunku. Na pierwszy rzut oka moneta wygląda, jakby została stworzona przez dziecko, które starannie kolorowało swoje dzieło.

Awers monety jest równie interesujący, umieszczono na nim wizerunki Zamku Królewskiego i Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz Katedry na Wawelu. Jednak użycie słowa "umieszczono" nie oddaje w pełni rzeczywistego efektu. Znane zabytki są wręcz stłoczone na awersie wzdłuż krawędzi monety, co daje wrażenie ich zagęszczenia.

Jak wyjaśnia bank centralny w komunikacie, "Polska wolna i suwerenna" jest drugim tematem w serii monet "W Polskę wierzę". Celem tej serii jest ukazanie, że "Polska, pomimo wielokrotnych prób wymazania jej z map, dzięki sile i determinacji swoich obywateli, jest od 35 lat niezależnym, liczącym się na arenie międzynarodowej państwem".

Wszystkie monety kolekcjonerskie i okolicznościowe emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Ich wartość nominalna jest określona na samej monecie, jednakże monety te mają także swoją wartość kolekcjonerską, która jest wyznaczana przez rynek numizmatyczny, niezależnie od wysokości nominału i ustalonej ceny sprzedaży przez NBP.

powiązane