Zmiany w zasiłku chorobowym

Zmiany w zasiłku chorobowym

Zmiany w zasiłku chorobowym

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada znaczne zmiany w systemie świadczeń chorobowych, w tym w wysokości zasiłku chorobowego. Jak podaje Rynekzdrowia.pl, rozważane jest podniesienie wysokości wynagrodzenia otrzymywanego przez pracowników na zwolnieniu chorobowym do 90% lub nawet 100% ich pensji.

Minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaznacza, że trwają prace nad przeniesieniem pełnego finansowania chorobowego na ZUS, już od pierwszego dnia choroby. Obecnie pracownik otrzymuje 80% wynagrodzenia na zwolnieniu chorobowym, a koszty te ponosi pracodawca. Taka sytuacja sprawia, że pracownicy często przychodzą chorzy do pracy, obawiając się utraty części dochodu, a pracodawcy muszą ponosić dodatkowe koszty związane z wynagrodzeniem chorobowym.

Minister Dziemianowicz-Bąk podkreśla, że karanie kogokolwiek za chorobę jest niesprawiedliwe. Obecnie składka chorobowa jest w całości opłacana przez pracowników, co rodzi obawy, że zmiany te będą korzystne tylko dla pracodawców. Dlatego też rozważana jest propozycja, by zwolnienia chorobowe były płatne w 90% lub 100%.

Aktualnie trwają analizy finansowe różnych wariantów tego rozwiązania oraz prace nad nowymi przepisami. Główne cele reformy to zminimalizowanie negatywnych skutków finansowych dla pracowników oraz odciążenie pracodawców od kosztów związanych z chorobami pracowników.

powiązane