Zbigniew Ziobro wezwany na świadka w sprawie Pegasusa

Zbigniew Ziobro wezwany na świadka w sprawie Pegasusa

Zbigniew Ziobro wezwany na świadka w sprawie Pegasusa

Przewodnicząca komisji śledczej ds. Pegasusa, Magdalena Sroka, poinformowała w środę, że komisja wezwała byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobrę, na przesłuchanie, które ma odbyć się 1 lipca.

– Kończymy wątek związany z zakupem systemu Pegasus, dlatego też podjęliśmy decyzję o wezwaniu przed komisję na dzień 1 lipca Zbigniewa Ziobry – przekazała Sroka podczas konferencji prasowej.

Zakup i wykorzystanie systemu Pegasus, służącego do inwigilacji, stały się przedmiotem intensywnych badań i dyskusji w Polsce po ujawnieniu informacji o jego możliwym użyciu do szpiegowania polityków, dziennikarzy oraz działaczy społecznych. Komisja śledcza, której przewodniczy Magdalena Sroka, ma za zadanie zbadać wszelkie okoliczności związane z nabyciem i zastosowaniem tego systemu przez polskie władze.

Dotychczas komisja przesłuchała szereg kluczowych świadków, w tym byłego wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, który był odpowiedzialny za nadzór nad służbami specjalnymi w czasie, gdy system został zakupiony. Zeznania złożyli również były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Michał Woś oraz były dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości Mikołaj Pawlak. Przesłuchano także innych pracowników resortu sprawiedliwości, którzy mogli mieć wiedzę na temat zakupu i użycia Pegasusa.

Wzywanie Zbigniewa Ziobry na świadka jest postrzegane jako kluczowy krok w badaniu tej sprawy. Ziobro, pełniąc funkcję ministra sprawiedliwości, miał nadzór nad prokuraturą i innymi organami ścigania, które mogły mieć dostęp do systemu Pegasus. Jego zeznania mogą rzucić nowe światło na decyzje podjęte w kontekście zakupu i wykorzystania tego narzędzia.

– Chcemy uzyskać pełen obraz tego, kto podejmował decyzje, na jakiej podstawie i jakie były konsekwencje tych działań – powiedziała Sroka. – Naszym celem jest ustalenie prawdy i wyciągnięcie odpowiednich wniosków na przyszłość, aby zapobiec ewentualnym nadużyciom.

Komisja śledcza kontynuuje swoje prace, mając na celu pełne wyjaśnienie sprawy i zapewnienie transparentności działań organów państwowych. Oczekuje się, że przesłuchanie Zbigniewa Ziobry będzie jednym z kluczowych momentów w dochodzeniu.

powiązane