Wzrost spożycia napojów słodzonych wśród dzieci i młodzieży

Wzrost spożycia napojów słodzonych wśród dzieci i młodzieży

Wzrost spożycia napojów słodzonych wśród dzieci i młodzieży

Wyniki badania opublikowanego w „BMJ” wskazują na niepokojący wzrost spożycia napojów słodzonych cukrem przez dzieci i młodzież na całym świecie między 1990 a 2018 rokiem. Zwiększenie spożycia tych napojów o 23% w tym okresie koreluje z rosnącą częstością występowania otyłości wśród młodych ludzi, co stanowi poważny problem zdrowotny.

Badanie oparte na danych z Global Dietary Database, obejmującym 185 krajów, pokazało, że w 2018 roku średnie globalne spożycie wynosiło 3,6 standardowych porcji napojów słodzonych cukrem tygodniowo, z dużymi różnicami regionalnymi. Najwyższe spożycie odnotowano w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach (9,1 porcji/tydzień), a najniższe w Azji Południowej (1,3 porcji/tydzień). Warto zauważyć, że w 56 krajach, w których mieszka 10,4% światowej populacji młodych ludzi, spożycie przekraczało 7 porcji tygodniowo.

Wzrost spożycia napojów słodzonych cukrem był szczególnie widoczny w Afryce Subsaharyjskiej (2,17 porcji/tydzień) i dotyczył głównie starszych dzieci, osób mieszkających w miastach oraz tych, których rodzice mieli wyższe wykształcenie. Wyniki sugerują, że ten wzrost może być związany z intensywnym marketingiem skierowanym do młodszych grup wiekowych.

Autorzy badania podkreślają konieczność wdrożenia polityk ograniczających spożycie napojów słodzonych cukrem, zwłaszcza w regionach najbardziej dotkniętych tym zjawiskiem. Chociaż wyniki badania mają pewne ograniczenia, stanowią one obecnie najlepsze dostępne szacunki globalnego spożycia napojów słodzonych cukrem wśród dzieci i młodzieży.

powiązane