Szymon Hołownia: Straż Graniczna ma prawo odpowiadać ogniem

Szymon Hołownia: Straż Graniczna ma prawo odpowiadać ogniem

Szymon Hołownia: Straż Graniczna ma prawo odpowiadać ogniem

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, lider Polski 2050, przemawiał w czwartek podczas konwencji wyborczej Trzeciej Drogi w Poznaniu, gdzie odniósł się do aktualnych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. W swojej wypowiedzi nawiązał do tragicznego incydentu, w którym żołnierz 1. Warszawskiej Brygady Pancernej został ugodzony nożem.

Hołownia podkreślił, że w sytuacjach zagrożenia, gdy żołnierz jest atakowany przez bandytę, ma on pełne prawo do obrony i użycia broni. "Czy żołnierz ma prawo strzelać do bandyty, który go atakuje, przychodząc z tamtej strony? To przecież oczywistym jest, że ma prawo. Ba, powinien to robić, żeby bronić siebie, kolegów, koleżanki, żeby bronić nas wszystkich. Co do tego nikt nigdy nie powinien mieć żadnych wątpliwości" – zaznaczył Hołownia, podkreślając konieczność zdecydowanej obrony w obliczu bezpośredniego zagrożenia.

Polityk zwrócił jednak uwagę na konieczność zachowania szczególnych regulacji i zasad użycia broni palnej, zwłaszcza na granicy, gdzie sytuacja jest wyjątkowo napięta. "Dlaczego to jest tak ważne? Dlatego, że pamiętajcie, o jakim miejscu mówimy. Mówimy o miejscu, w którym Białorusinom, a więc po prostu Rosjanom, zależy na tym, żeby dokonać prowokacji. Żeby stało się coś, co stanie się dla nich, być może, casus belli" – podkreślił Hołownia.

Marszałek zaznaczył, że prowokacje ze strony Białorusi, wspieranej przez Rosję, są realnym zagrożeniem, które może być wykorzystane jako pretekst do eskalacji konfliktu. "Oni nie będą się wahali. Jak będzie trzeba, będą wystawiali na strzał swoich żołnierzy, swoich pograniczników, tylko po to, żeby nas sprowokować. Dlatego my, państwo polskie, musimy w takich sytuacjach reagować wobec bandytów bezwzględnie. Natomiast trzymać się ściśle przepisów, reguł i litery prawa. I nie dać się sprowokować, bo to jest dokładnie to, o co chodzi naszemu przeciwnikowi" – zaznaczył Hołownia.

Hołownia podkreślił, że mimo potrzeby zdecydowanego działania w obronie, Polska musi unikać pułapek zastawionych przez przeciwników. Wskazał na znaczenie przestrzegania prawa i regulacji, aby nie dać się sprowokować do działań, które mogłyby zostać wykorzystane przeciwko Polsce. Polityk zwrócił uwagę na delikatność sytuacji na granicy i konieczność zachowania równowagi między obroną a prowokacją, aby nie eskalować konfliktu.

powiązane