Szczepionka na gaz cieplarniany
Szczepionka na gaz cieplarniany
Wprowadzenie szczepionki obniżającej emisję metanu przez trawiące krowy może znacząco przyczynić się do ograniczenia wpływu tego gazu cieplarnianego na klimat. Podczas dorocznego zjazdu American Society of Animal Science w Calgary (Kanada) zaprezentowano wyniki badań, które wskazują na obiecujące możliwości redukcji emisji metanu, co jest istotne, ponieważ metan przyczynia się do efektu cieplarnianego w znacznie większym stopniu niż taka sama ilość dwutlenku węgla.
Rolnictwo jest największym źródłem spowodowanego przez człowieka zanieczyszczenia metanem na świecie, a wydalanie gazów przez trawiące bydło stanowi jego dużą część. Metan powstaje jako produkt uboczny fermentacji pokarmu roślinnego w żwaczu, początkowej części przewodu pokarmowego.
Podczas wstępnego badania przeprowadzonego na 10 krowach, opracowana przez amerykański start-up ArkeaBio prototypowa szczepionka pozwoliła obniżyć emisję metanu o 12,9%. Kolejne badanie na 14 krowach rozpoczęło się w czerwcu tego roku i nadal trwa. Wczesne wyniki sugerują, że obniżenie emisji metanu może utrzymywać się co najmniej przez trzy miesiące.
Przedstawiciele ArkeaBio planują wprowadzenie szczepionki na rynek w ciągu trzech lat. Szczepionka ta stymuluje układ odpornościowy przeżuwacza do wytwarzania obecnych w ślinie przeciwciał, które oddziałują na bakterie zamieszkujące układ pokarmowy. Oczekuje się, że szczepionka zmniejszy emisję metanu o 15-20% i będzie skuteczna przez 3 do 6 miesięcy.
Emisję metanu można również zmniejszyć poprzez zmiany w diecie krowy, stosując dodatki paszowe, które hamują rozwój bakterii produkujących metan. Jednak takie dodatki są przydatne tylko dla rolników, którzy aktywnie karmią swoje bydło, a nie pozwalają im wypasać się na pastwisku.