Przyszłość ludności świata. Raport ONZ
Przyszłość ludności świata. Raport ONZ
Najnowsze prognozy dotyczące populacji świata wskazują, że globalna liczba ludności osiągnie szczyt wcześniej niż pierwotnie sądzono, a następnie zacznie się zmniejszać przed końcem XXI wieku. Zgodnie z raportem ONZ, liczba ludności na świecie, która w 2024 roku wynosi około 8,2 miliarda osób, wzrośnie do około 10,3 miliarda w połowie lat 80. XXI wieku, a następnie zmaleje do około 10,2 miliarda do końca stulecia.
Zmiana prognoz wynika głównie z niższych wskaźników urodzeń w wielu regionach świata, zwłaszcza w krajach takich jak Chiny, Japonia czy Włochy, gdzie odnotowano spadek populacji po raz pierwszy od dekad. Li Junhua, Podsekretarz Generalny ONZ ds. Ekonomicznych i Społecznych, wskazał, że wcześniejsze osiągnięcie szczytu populacyjnego to "znak nadziei", który może przyczynić się do zmniejszenia presji na środowisko z powodu niższej konsumpcji.
Raport ONZ podkreśla również, że populacja już osiągnęła szczyt w co najmniej 63 krajach, a ich liczba ludności zmniejszy się o 14 procent w ciągu najbliższych 30 lat. W przeciwieństwie do tego, w 126 krajach, w tym w Indiach i Stanach Zjednoczonych, populacja będzie nadal rosła do roku 2054. Niektóre kraje, takie jak Angola czy Niger, mogą nawet podwoić swoją liczbę mieszkańców w tym okresie.
Te zmiany demograficzne mogą mieć znaczące konsekwencje dla globalnej gospodarki, polityki i środowiska. Zmniejszenie populacji może przynieść korzyści w postaci mniejszej presji na zasoby naturalne, ale również stawia wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństw i zmniejszeniem liczby osób w wieku produkcyjnym.
Podsumowując, przewidywany szczyt populacji światowej w połowie lat 80. XXI wieku, a następnie jej spadek, to kluczowy moment w historii ludzkości, który wpłynie na przyszły rozwój naszej planety i sposób, w jaki będziemy organizować nasze społeczeństwa.