Prokuratura wszczęła śledzctwo w sprawie Macieja Wąsika

Prokuratura wszczęła śledzctwo w sprawie Macieja Wąsika

Prokuratura wszczęła śledzctwo w sprawie Macieja Wąsika

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień przez byłego wiceszefa MSWiA, Macieja Wąsika. Rzecznik prokuratury, Szymon Banna, poinformował o tym, podkreślając, że chodzi o próbę wywierania wpływu na decyzje policjantów w kwestii udziału śmigłowca Black Hawk w pikniku w sierpniu 2023 roku.

Jak podano, incydent ten miał miejsce podczas uroczystości obchodów 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz bitwy pod Sarnową Górą. Rzecznik prokuratury przekazał, że Maciej Wąsik, pełniący wówczas funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, miał rzekomo wywierać nacisk na osoby decyzyjne w Komendzie Głównej Policji, aby zezwoliły na używanie policyjnego śmigłowca w tym wydarzeniu. Efektem tego miało być działanie na szkodę interesu publicznego.

Następnie, w związku z incydentem w Sarnowej Górze, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji złożyło zawiadomienie do prokuratury. Marcin Kierwiński, ówczesny szef MSWiA, poinformował o zamiarze przekazania sprawy do prokuratury, wskazując na przekroczenie uprawnień przez Macieja Wąsika oraz inspektora Jarosława Siekierskiego.

Śledztwo w sprawie incydentu w Sarnowej Górze, które mogło spowodować katastrofę lotniczą, jest prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Płocku. Przesłuchania związane z tą sprawą, w tym Macieja Wąsika i gen. Jarosława Szymczyka, mają się odbyć w najbliższym czasie. Warto zaznaczyć, że Maciej Wąsik pełnił funkcję sekretarza stanu w MSWiA w latach 2019–2023.

powiązane