Popularny Pieseł nie żyje

Popularny Pieseł nie żyje

Popularny Pieseł nie żyje

Historia psa znanego jako "Pieseł", a w wersji angielskiej "Doge" jest fascynującym przykładem tego, jak internet potrafi przekształcić zwykłe zdjęcie w globalny fenomen. Oto jak to się stało:

Początki

Pies, który stał się znany jako Doge, to Shiba Inu o imieniu Kabosu. Kabosu została adoptowana w 2008 roku przez japońską przedszkolankę, Atsuko Sato. Sato prowadziła blog, na którym regularnie zamieszczała zdjęcia swojego psa. W listopadzie 2010 roku opublikowała zdjęcie Kabosu, siedzącego z lekko przechyloną głową i charakterystycznym wyrazem twarzy.

Narodziny mema

Zdjęcie to zostało szybko odkryte przez internautów i stało się podstawą dla memów internetowych. Kluczowym elementem tych memów był styl graficzny i językowy, który charakteryzował się kolorowymi, Comic Sansowymi napisami umieszczonymi wokół zdjęcia, z typowymi zwrotami w uproszczonym angielskim, takimi jak "such wow", "much amaze", "very doge", "so scare". Ten specyficzny sposób pisania stał się znany jako "Doge speak".

Popularność

Mem Doge zyskał ogromną popularność w 2013 roku. Stał się jednym z najczęściej udostępnianych i remiksowanych memów internetowych. Internetowa społeczność zaczęła tworzyć niezliczone wersje mema, które obejmowały różne sytuacje i tematy. Doge pojawiał się w kontekście gier komputerowych, polityki, technologii i wielu innych dziedzin.

Kryptowaluta

Popularność Doge doprowadziła do stworzenia kryptowaluty o nazwie Dogecoin w grudniu 2013 roku. Dogecoin początkowo powstał jako żart, ale szybko zyskał na wartości i stał się jedną z bardziej znanych kryptowalut. Społeczność wokół Dogecoina była znana z hojności, często organizując zbiórki pieniędzy na cele charytatywne, takie jak sponsorowanie jamajskiej drużyny bobslejowej na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2014 roku.

Śmierć

Kabosu odeszła w maju 2024 roku. Została zdiagnozowana z ostrym zapaleniem dróg żółciowych (rodzaj choroby wątroby) i przewlekłą białaczką limfatyczną pod koniec 2022 roku. Pomimo otrzymywania leczenia i wykazywania pewnych oznak poprawy, jej stan zdrowia nadal się pogarszał w kolejnych miesiącach. Kabosu przestała jeść i pić samodzielnie w Wigilię Bożego Narodzenia 2022, co oznaczało początek poważnego pogorszenia jej zdrowia​.

Jej właścicielka, Atsuko Sato, regularnie dzieliła się aktualizacjami w mediach społecznościowych, opisując walkę Kabosu z chorobami i jej leczenie. Pomimo najlepszych starań, aby poprawić jej stan, Kabosu ostatecznie przegrała walkę z chorobą​.

Śmierć Kabosu oznacza koniec ery jednego z najbardziej ukochanych memów internetowych, jednak jej dziedzictwo wciąż będzie żyło dalej poprzez niezliczone uśmiechy i radość, które przynosiła ludziom na całym świecie.

powiązane