Pół litra za 50zł? Petycja trafiła do rządu

Pół litra za 50zł? Petycja trafiła do rządu

Pół litra za 50zł? Petycja trafiła do rządu

Kultura spożycia alkoholu w Polsce odgrywa istotną rolę w życiu towarzyskim i rodzinnych spotkaniach. Ostatnio pojawiła się inicjatywa Związku Abstynentów, dążąca do ustanowienia minimalnej ceny butelki wódki. W związku z tym Senat wystąpił o opinię do resortów zdrowia i finansów, co może być preludium do złożenia petycji w Sejmie.

Mimo że wielu Polaków zdecydowało się ograniczyć spożycie mocnych alkoholi na rzecz napojów lżejszych lub bezalkoholowych, wódka nadal cieszy się popularnością. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że branża spirytusowa stanowi 39% całkowitego spożycia alkoholu w kraju i odpowiada za 70% wpływów z akcyzy od alkoholu.

Krzysztof Brzózka, ekspert Mazowieckiego Związku Stowarzyszeń Abstynenckich, który zainicjował petycję, wyraził nadzieję na wprowadzenie minimalnej ceny po dekadzie walki. Również wystąpienie Senatu o opinię do resortów zdrowia i finansów przed przekazaniem petycji do Sejmu zostało pozytywnie odebrane.

Mazowiecki Związek Stowarzyszeń Abstynenckich proponuje, aby minimalna cena za 10 g 100-procentowego alkoholu wynosiła 2,5 złotego. Oznacza to, że cena półlitrowej butelki wódki (40-procentowa) wzrosłaby z obecnych 20–30 zł do około 50 złotych, a butelki piwa z około 3 złotych do 6–7 złotych. Dodatkowo, Związek proponuje powiązanie minimalnej ceny alkoholu z poziomem wynagrodzenia, co oznaczałoby, że cena ta rosłaby wraz ze wzrostem wynagrodzeń.

Jednakże branża alkoholowa sprzeciwia się temu pomysłowi, twierdząc, że sukcesywne podnoszenie akcyzy prowadzi do malejącej dostępności ekonomicznej alkoholu. Przewiduje się, że do 2027 roku akcyza będzie wzrastać o 5% rocznie.

Opinie Polaków na temat proponowanych ograniczeń w sprzedaży alkoholu są podzielone. Zgodnie z sondażem przeprowadzonym dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM, ponad połowa ankietowanych jest przeciwna zakazowi sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych oraz prohibicji po godzinie 22.

powiązane