Nie będzie wojsk NATO na Ukrainie?

Nie będzie wojsk NATO na Ukrainie?

Nie będzie wojsk NATO na Ukrainie?

Według włoskiego dziennika "Corriere della Sera", kraje NATO planują jednoznacznie odmówić wysłania swoich wojsk na Ukrainę. Ta decyzja ma zostać potwierdzona w lipcu podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Waszyngtonie.

NATO zamierza wyraźnie zdefiniować swoje stanowisko w kwestii zaangażowania wojskowego na Ukrainie, aby rozwiać wszelkie spekulacje. Według "Corriere della Sera", na nadchodzącym szczycie w Waszyngtonie planowane jest podpisanie dokumentu roboczego zatytułowanego "żadnego buta na ziemi", który będzie zawierać jednoznaczną odmowę wysłania sił NATO na Ukrainę.

Jest to istotne zwłaszcza w kontekście niedawnych wypowiedzi Emmanuela Macrona, który sugerował możliwość rozmieszczenia wojsk francuskich na Ukrainie w przypadku naruszenia "czerwonych linii" przez Rosję. Niemniej jednak, najnowsze doniesienia sugerują, że Francja może być w mniejszości w tej kwestii, a "opcja amerykańska" zdaje się zyskiwać przewagę wśród państw członkowskich NATO.

Podsumowując, jeśli informacje "Corriere della Sera" znajdą potwierdzenie, oznaczać to będzie zdecydowane opowiedzenie się NATO przeciwko bezpośredniemu zaangażowaniu militarnemu na Ukrainie. To także sugeruje, że Stany Zjednoczone, Niemcy oraz inne kraje preferują zachowanie dystansu wobec konfliktu, w przeciwieństwie do Francji czy Polski, które wyrażałyby chęć interwencji w razie eskalacji sytuacji.

powiązane