Naukowcy odkryli nową planetę

Naukowcy odkryli nową planetę

Naukowcy odkryli nową planetę

Astronomowie, wykorzystując Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba (JWST), odkryli fascynującą super-Ziemię o nazwie 55 Cancri e.

Badania opublikowane w czasopiśmie Nature ujawniły, że ta ekstremalnie gorąca planeta może być otoczona gęstą atmosferą, składającą się głównie z dwutlenku węgla lub tlenku węgla. Jeśli te hipotezy zostaną potwierdzone, 55 Cancri e stanie się pierwszą znaną skalistą planetą poza Układem Słonecznym, która posiada tak obfitą atmosferę. Planeta o dwa razy większym promieniu niż Ziemia i masie 8,8 razy większej niż nasza planeta, krąży wokół swojej gwiazdy w niezwykle krótkim czasie - mniej niż 18 godzin. To niesamowicie bliskie położenie sprawia, że temperatura na jej powierzchni wystarcza do stopienia żelaza, co wskazuje na obecność oceanów magmy i aktywnych wulkanów. Jednak to właśnie ta intensywna aktywność geologiczna może utrzymywać atmosferę, którą naukowcy sądzą, że obserwują.

Odkrycie 55 Cancri e stanowi przełom w badaniach egzoplanet i otwiera nowe możliwości zrozumienia składu atmosfer i warunków panujących na planetach poza naszym Układem Słonecznym. Dalsze obserwacje oraz ewentualne misje badawcze mogą dostarczyć bardziej szczegółowych danych na temat tej tajemniczej super-Ziemi i jej ewentualnej zdolności do wspierania życia, co może przyczynić się do poszerzenia naszej wiedzy na temat kosmicznego wszechświata.

powiązane