Moderna pracuje nad nową szczepionką na ptasią grypę

Moderna pracuje nad nową szczepionką na ptasią grypę

Moderna pracuje nad nową szczepionką na ptasią grypę

Informacja o pierwszym zgonie człowieka po zakażeniu wirusem ptasiej grypy A(H5N2) w Meksyku, potwierdzona przez Światową Organizację Zdrowia, wzmogła obawy o zdrowie publiczne i zainspirowała działania prewencyjne na skalę globalną. Przypadek ten jest szczególnie niepokojący, ponieważ pacjent nie miał kontaktu z drobiem, ptakami ani innymi zwierzętami, co sugeruje możliwość innego, nieznanego źródła zakażenia.

Chory cierpiał na inne dolegliwości, które unieruchomiły go na trzy tygodnie, podczas których pojawiły się ostre objawy takie jak gorączka, duszności, biegunka i nudności. Mimo szybkiej interwencji, stan pacjenta pogarszał się gwałtownie, co doprowadziło do jego zgonu tego samego dnia, kiedy pojawiły się najcięższe objawy.

Wszystkie przypadki zakażeń wirusem grypy A u ludzi muszą być zgłaszane do WHO ze względu na ich potencjalny wpływ na zdrowie publiczne. Choć wirus A(H5N2) zazwyczaj rozprzestrzenia się między ptakami i innymi zwierzętami, zdarzają się przypadki zakażeń ludzi, które mogą mieć gwałtowny przebieg. Obecnie nie ma dostępnej szczepionki przeciwko temu wirusowi, ale działania w tym kierunku już trwają.

W ramach przygotowań do ewentualnych przyszłych kryzysów zdrowotnych, Stany Zjednoczone zdecydowały się sfinansować prace badawcze nad nową szczepionką mRNA firmy Moderna kwotą 176 milionów dolarów. Po doświadczeniach z pandemią COVID-19, Biały Dom uznał za konieczne inwestowanie w badania nad szczepionkami, które mogą być szybko wdrożone w przypadku mutacji wirusa, stając się realnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego.

Moderna prowadzi już od 2023 roku testy swojej szczepionki przeciwko ptasiej grypie z udziałem zdrowych dorosłych ochotników. Wstępne wyniki są obiecujące, a firma spodziewa się, że jeszcze w tym roku nastąpi przełom w badaniach, umożliwiający podjęcie dalszych kroków w kierunku masowej produkcji i dystrybucji szczepionki.

powiązane