Kryzys rodziny w Japonii

Kryzys rodziny w Japonii

Kryzys rodziny w Japonii

Japońska gazeta „Mainichi” opublikowała dramatyczne dane: każdego roku w Japonii 68 tys. osób w wieku 65 lat i starszych umiera samotnie w domu, niezauważone przez nikogo. Proces ten, według gazety, jest „nie do zatrzymania”. Prognozy Japońskiego Narodowego Instytutu Badań nad Ludnością i Bezpieczeństwem Społecznym wskazują, że do 2050 roku w Japonii będzie 10,8 mln starszych osób mieszkających samotnie. „Japan Times” informuje, że w 2020 roku 7,37 mln osób (13,2 proc. społeczeństwa) żyło samotnie.

„Jednym z czynników niżu demograficznego, który niszczy Japonię, jest coraz większa niechęć do małżeństwa” – pisze Luca Miele w „Avvenire”, największym włoskim dzienniku katolickim. W 2023 roku liczba zawartych małżeństw w Japonii spadła poniżej 500 tys. po raz pierwszy od 90 lat. W tym samym roku zanotowano ósmy z rzędu spadek liczby urodzeń. Według Narodowego Instytutu Badań nad Ludnością i Bezpieczeństwem Społecznym, do 2070 roku populacja Japonii zmniejszy się o 30 proc.

Liczba osób w wieku 65 lat i więcej ma stanowić 40 proc. społeczeństwa. „Gotowość Japończyków do zakładania rodziny znacząco spadła” – podkreślają badacze z instytutu. Statystyki są nieubłagane: ponad jedna osoba na dziesięć w Japonii ma 80 lat lub więcej. 29,1 proc. ze 125 mln mieszkańców ma 65 lat i więcej, co sprawia, że Japonia ma najstarszą populację na świecie. Całemu systemowi społecznemu i zdrowotnemu grozi załamanie. Badanie przeprowadzone przez Recruit Works Institute przewiduje, że do 2040 roku w Japonii może brakować ponad 11 mln pracowników – podkreśla „Avvenire”.

powiązane