Jak powstały Znaki Zodiaku?

Jak powstały Znaki Zodiaku?

Jak powstały Znaki Zodiaku?

W rzeczywistości termin "znaki zodiaku" nie jest powszechnie używany w astronomii. Zamiast tego, bardziej właściwym terminem są "zodiakalne konstelacje". Konstelacje zodiakalne to grupa dwunastu konstelacji, przez które w ciągu roku przechodzi Słońce w swoim pozornym ruchu na tle nieba. Są one związane z ekliptyką, czyli płaszczyzną orbity Ziemi wokół Słońca.

Oto lista dwunastu konstelacji zodiakalnych oraz krótka geneza ich pochodzenia:

 • Baran (Aries):
  Geneza: Konstelacja Barana jest związana z greckim mitem o złotym runie. Baran z złotym runem, o imieniu Chrysomallos, uratował Helle i Frixosa przed śmiercią, a później Frixos ofiarował runo Zeusowi, który umieścił barana na niebie.
  Znaczenie astronomiczne: Baran to jedna z mniej wyraźnych konstelacji, składająca się z kilku jasnych gwiazd. Jego najjaśniejsza gwiazda, Hamal, znajduje się około 66 lat świetlnych od Ziemi.
 • Byk (Taurus):
  Geneza: Konstelacja Byka wiąże się z greckim mitem o Zeusie, który przemienił się w byka, aby uwieść Europę. Byk stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych konstelacji dzięki charakterystycznej grupie gwiazd, Plejadom, które są częścią tej konstelacji.
  Znaczenie astronomiczne: Taurus jest jedną z najbardziej charakterystycznych konstelacji zimowego nieba. Oprócz Plejad, zawiera również Hiady, drugą znaną gromadę gwiazd, oraz Aldebarana, jedną z najjaśniejszych gwiazd na niebie.
 • Bliźnięta (Gemini):
  Geneza: Konstelacja Bliźniąt przedstawia Kastora i Polluksa, braci bliźniaków z mitologii greckiej. Byli synami Zeusa i Ledy, znanymi jako Dioskury, którzy zostali umieszczeni na niebie przez Zeusa.
  Znaczenie astronomiczne: Gemini zawiera dwie jasne gwiazdy, Kastor i Polluks, które są łatwe do zidentyfikowania. Konstelacja jest widoczna na półkulach północnej i południowej podczas zimy i wiosny.
 • Rak (Cancer):
  Geneza: Konstelacja Raka jest związana z greckim mitem o Heraklesie i jednym z jego dwunastu prac. Rak był wysłany przez Herę, aby przeszkodzić Heraklesowi w walce z hydra lerneńską.
  Znaczenie astronomiczne: Rak jest jedną z mniej wyrazistych konstelacji zodiakalnych, składającą się głównie z gwiazd o niskiej jasności. W Raku znajduje się gromada otwarta M44, znana jako Gromada Żłób.
 • Lew (Leo):
  Geneza: Konstelacja Lwa przedstawia lwa nemejskiego, którego Herakles musiał pokonać jako jedno z dwunastu zadań. Lew ten miał nieprzeniknioną skórę, którą Herakles użył jako zbroję.
  Znaczenie astronomiczne: Leo jest wyraźną konstelacją z jasną gwiazdą Regulusem, który jest jednym z najjaśniejszych obiektów na niebie. Konstelacja jest łatwo rozpoznawalna ze względu na charakterystyczny kształt przypominający lwa.
 • Panna (Virgo):
  Geneza: Konstelacja Panny jest związana z boginią Demeter i jej córką Persefoną. Panna jest również utożsamiana z Astreą, boginią sprawiedliwości.
  Znaczenie astronomiczne: Virgo jest drugą co do wielkości konstelacją na niebie i zawiera jasną gwiazdę Spikę. Konstelacja jest również domem dla wielu gromad galaktyk w Gromadzie Virgo.
 • Waga (Libra):
  Geneza: Konstelacja Wagi symbolizuje wagę sprawiedliwości i jest często utożsamiana z boginią Astreą, która trzyma wagę, reprezentującą równowagę i sprawiedliwość.
  Znaczenie astronomiczne: Libra jest stosunkowo małą i niezbyt jasną konstelacją. Jej najjaśniejsze gwiazdy to Zubenelgenubi i Zubeneschamali, które oznaczają „kleszcze południowe” i „kleszcze północne” Skorpiona.
 • Skorpion (Scorpius):
  Geneza: Konstelacja Skorpiona jest związana z mitem o Orionie. Skorpion został wysłany przez boginię Artemidę, aby zabić Oriona. Po śmierci Oriona, Zeus umieścił go na niebie, a także skorpiona, aby upamiętnić to wydarzenie.Znaczenie astronomiczne: Scorpius to wyraźna konstelacja letniego nieba z jasną gwiazdą Antares, która jest jedną z najjaśniejszych gwiazd na niebie. Konstelacja ma charakterystyczny kształt przypominający skorpiona.
 • Strzelec (Sagittarius):
  Geneza: Konstelacja Strzelca przedstawia centaura Chiron, który był znanym nauczycielem herosów w mitologii greckiej. Chiron został umieszczony na niebie przez Zeusa po swojej śmierci.
  Znaczenie astronomiczne: Sagittarius jest widoczny na letnim niebie i jest domem dla centrum naszej Galaktyki, Drogi Mlecznej. W konstelacji znajduje się wiele jasnych gromad gwiazd i mgławic.
 • Koziorożec (Capricornus):
  Geneza: Konstelacja Koziorożca wiąże się z mitem o bogu Panie, który przekształcił się w połowie w rybę, a w połowie w kozła, aby uciec przed Tyfonem. Zeus umieścił go na niebie jako znak Koziorożca.
  Znaczenie astronomiczne: Capricornus jest stosunkowo małą i słabo widoczną konstelacją. Znajduje się w niej jasna gwiazda Delta Capricorni.
 • Wodnik (Aquarius):
  Geneza: Konstelacja Wodnika często jest utożsamiana z Ganimedesem, pięknym młodzieńcem, którego Zeus zabrał na Olimp, aby był jego podajnikiem wina. Ganimedes został umieszczony na niebie jako Wodnik.
  Znaczenie astronomiczne: Aquarius to duża konstelacja na niebie jesiennym. W konstelacji znajduje się kilka jasnych gwiazd i obiektów głębokiego nieba, takich jak gromada globularna M2.
 • Ryby (Pisces):
  Geneza: Konstelacja Ryb jest związana z greckim mitem o Afrodycie i Erosie, którzy przekształcili się w ryby, aby uciec przed Tyfonem. Obie ryby są przedstawiane jako połączone liną, aby nie zgubiły się w rzece Eufrat.
  Znaczenie astronomiczne: Pisces jest rozległą, ale słabo widoczną konstelacją. Zawiera kilka interesujących obiektów, takich jak galaktyka spiralna M74.

Konstelacje zodiakalne mają swoje korzenie w starożytnej astronomii i mitologii, a ich symbolika i znaczenie są głęboko zakorzenione w kulturze grecko-rzymskiej.

powiązane