Funkcja "zastrzeż PESEL" hitem w Polsce

Funkcja "zastrzeż PESEL" hitem w Polsce

Funkcja "zastrzeż PESEL" hitem w Polsce

Wicepremier oraz minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował, że ponad 3 miliony 300 tysięcy osób zastrzegło swój numer PESEL, a w ciągu ostatnich czterech dni liczba ta wzrosła o ponad pół miliona. Gawkowski ocenił, że Polacy w czerwcu wykazali wzmożone zainteresowanie zastrzeganiem swoich numerów PESEL. Podkreślił, że proces ten jest niezwykle szybki i prosty, szczególnie za pośrednictwem aplikacji mObywatel, gdzie cała procedura zajmuje zaledwie kilka sekund. Alternatywnie, można dokonać zastrzeżenia numeru PESEL również w urzędzie.

Minister cyfryzacji zwrócił uwagę na znaczenie tej procedury, podkreślając, że zastrzeżenie numeru PESEL stanowi istotny krok w ochronie środków finansowych. Zastrzeżony numer PESEL musi być uwzględniany przez banki oraz notariuszy, którzy mają obowiązek weryfikacji takiego zastrzeżenia przed dokonaniem jakichkolwiek operacji finansowych.

Od 1 czerwca obowiązują nowe przepisy prawne, które wprowadzają dodatkowe zabezpieczenia dla obywateli. W sytuacji, gdy ktoś zaciągnie kredyt na zastrzeżony numer PESEL, osoba, której numer został bezprawnie wykorzystany, nie będzie zobowiązana do spłaty takiego zobowiązania. Nowe regulacje nakładają na wszystkie instytucje finansowe obowiązek sprawdzania Rejestru Zastrzeżeń Numerów PESEL przed udzieleniem pożyczki lub podpisaniem jakiejkolwiek umowy. To rozwiązanie ma na celu znaczące zwiększenie bezpieczeństwa obywateli i ochronę przed oszustwami finansowymi.

Gawkowski zachęcił wszystkich Polaków do skorzystania z możliwości zastrzeżenia swojego numeru PESEL, zaznaczając, że jest to skuteczna metoda ochrony przed potencjalnymi nadużyciami i nieautoryzowanymi transakcjami. Procedura jest dostępna zarówno online przez aplikację mObywatel, jak i stacjonarnie w urzędach, co czyni ją dostępną dla szerokiego grona obywateli.

Wzrost liczby zastrzeżonych numerów PESEL w ostatnich dniach może być związany z rosnącą świadomością społeczną na temat zagrożeń związanych z kradzieżą tożsamości oraz z nowymi regulacjami prawnymi, które weszły w życie na początku czerwca. Wicepremier podkreślił, że ochrona danych osobowych jest kluczowym elementem bezpieczeństwa w cyfrowym świecie i że rząd podejmuje wszelkie możliwe kroki, aby zapewnić obywatelom najwyższy poziom ochrony.

powiązane