Brytyjski bank kończy działalność w Polsce

Brytyjski bank kończy działalność w Polsce

Brytyjski bank kończy działalność w Polsce

NatWest, jedna z największych instytucji finansowych w Wielkiej Brytanii, ogłosiła plany zakończenia działalności w Polsce do końca 2025 roku. Decyzja ta skutkuje zwolnieniem 1600 pracowników zatrudnionych w polskim oddziale banku. Jak podaje Reuters, 45% obecnych stanowisk pracy w Polsce zostanie całkowicie zlikwidowanych, natomiast pozostała część ma być przeniesiona do Wielkiej Brytanii oraz Indii, gdzie powstaną równoważne stanowiska. Wśród zwalnianych pracowników znajdą się specjaliści od bezpieczeństwa, technologii i finansów, którzy do tej pory pełnili kluczowe funkcje w organizacji.

Rzecznik banku wyjaśnił, że decyzja o zamknięciu działalności w Polsce była wynikiem zakończenia projektu dotyczącego przestępstw finansowych, nad którym pracowała część polskiego zespołu. Projekt ten obejmował weryfikację tożsamości klientów oraz szczegółową analizę ich wiarygodności finansowej i zgodności z przepisami. Pracownicy zatrudnieni w Polsce pracowali zarówno w jednostce zajmującej się przestępczością finansową, jak i w sektorze technologii oraz finansów.

Dyrektor generalny NatWest, Paul Thwaite, w rozmowie z Bloomberg, wyjaśnił, że bank dąży do uproszczenia swoich operacji, aby stać się bardziej wydajnym przedsiębiorstwem. Decyzja o wycofaniu się z Polski była wynikiem dokładnej analizy struktur organizacji i jest częścią szerszej strategii mającej na celu optymalizację działań banku na skalę międzynarodową.

Ponadto, w planach NatWest jest ponowne pełne przejście na własność prywatną. Obecnie bank jest częściowo kontrolowany przez brytyjski rząd, który stał się jego właścicielem po kryzysie finansowym w 2008 roku. Jednak przygotowania do pełnej prywatyzacji zostały wstrzymane ze względu na nadchodzące wybory w Wielkiej Brytanii, zaplanowane na 4 lipca 2024 roku. Dopiero po ich zakończeniu bank zamierza kontynuować proces prywatyzacji.

Mimo trudnej sytuacji związanej z zamknięciem polskiego oddziału, NatWest odnotował w lutym bieżącego roku wzrost rocznego zysku o 20%. Jest to wynik m.in. efektywnego zarządzania kosztami oraz strategicznych inwestycji, które pozwoliły bankowi zwiększyć dochody i poprawić wyniki finansowe. Wzrost zysków świadczy o silnej pozycji banku na rynku finansowym oraz o skuteczności przyjętej strategii zarządzania.

Decyzja o zakończeniu działalności w Polsce spotkała się z mieszanymi reakcjami. Z jednej strony jest to trudna wiadomość dla pracowników, którzy stracą pracę, z drugiej strony przeniesienie części stanowisk do Wielkiej Brytanii i Indii może przynieść korzyści ekonomiczne i operacyjne dla NatWest. Bank zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby proces zwolnień był przeprowadzony w sposób odpowiedzialny i zgodny z obowiązującymi przepisami prawa pracy. Pracownicy, którzy stracą pracę, mogą liczyć na wsparcie w postaci odpraw oraz programów pomocowych mających na celu ułatwienie im znalezienia nowego zatrudnienia.

powiązane